Home  |   Sitemap  |   Contact us

Dental College and Hospital, Pune

Reconstitution of new Committees for the A.Y. 2019-21

Date: 1-06-2019

Notice

 

To

All HODs/ Incharges,

To facilitate the smooth conduct of various clinical, academic, extracurricular and administrative activities of the institute a framework incorporating numerous Committees has been structured. All Committees have been reconstituted and shall remain in force for the academic year 2019-21.

These new Committees shall take up their responsibilities from June 1, 2019. As instructed earlier the said Committees should collect all documents and relevant data from previous Committees on or before May 31, 2019.  No changes in the constitution of the Committees will be entertained. Your suggestions, in writing, may be addressed to the undersigned.

The reconstitution of new committees is as under:

I) Advisory Council
S.No. Name of Faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Principal
2. Dr. Amita Mali Professor & HOD
3. Dr. Amit Mhapuskar Professor & HOD
4. Dr. Anupam Sharma Professor & HOD
5. Dr. Shailesh Deshmukh Professor
6. Dr. Shubhangi Wadgaonkar Professor
7. Dr. Venkatesh Kulkarni Professor
8. Dr. Rajshekhar Halli Professor

II) Core Committee
S.No. Name of Faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Amita Mali Member
3. Dr. Revati Deshmukh Member
4. Dr. Shubhangi Wadgaonkar Member
5. Dr. Anupam Sharma Member
6. Dr. Amit Mhapuskar Member
7. Dr. Veera Bhosale Member
8. Dr. Ajay Sabane Member
9. Dr. Venkatesh Kulkarni Member
10. Dr. Amol Patil Member
11. Dr. Ashwini Gaikwad Member
12. Dr. N. Vasantha Member
13. Dr. Namita Sharma Member
14. Dr. Amit Chaudhari Member
15. Dr. Shandilya Ramanojam Member
16. Dr. Sanket Kunte Member
17. Dr. Amol Jamkhande Member
18. Dr. Shams Ul Nisa Member
19. Dr. Laxmi Lakade Member
20. Mr. Suresh Jadhav Member
21. Mr. Anil Kadam Member
22. Dr. Praveena Kulkarni Coordinator
23. Mr. Rahul Panbude Clerk

III) Central Working Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Aniket Jadhav Member
2. Dr. Vikram Singh Member
3. Dr. Laxmi Lakade Member
4. Dr. Meenal Tepan Member
5. Dr. Praveena Kulkarni Member
6. Dr. Priya Lele Member
7. Dr. Siddharth Shinde Member
8. Ms. Sadhana Gawade Member
9. Mr. Gaurav Deshmane Member

IV) Internal Quality Assurance Cell (IQAC)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Vinit Swami Coordinator
3. Dr. Amol Patil Member
4. Dr. Vishakha Patil Member
5. Dr. Prashant Rao Member
6. Dr. Aniket Jadhav Member
7. Dr. Shandilya Ramanojam Member
8. Dr. Shweta Choudhary Member
9. Dr. Judy Koshy Member
10. Dr. Abhijeet Patil Member
11. Dr. Darshan Hiremutt Member
12. Dr. Seema Patil Member
13. Dr. Amol Kamble Member
14. Dr. Bhagyashree Jabade Member (Alumni)
15. Mr. Suresh Jadhav Member
16. Mr. Anil Kadam Member
17. Mr. Sajid Pathan Member
18. Private Dental Practitioner Member

V) Institutional Research Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Amita Mali Member
3. Dr. Revati Deshmukh Member
4. Dr. Venkatesh Kulkarni Member
5. Dr. Anupam Sharma Member
6. Dr. Veera Bhosale Member
7. Dr. Amol Jamkhande Member
8. Dr. Rajshekhar Halli Member
9. Dr. Shailesh Deshmukh Member
10. Dr. Amol Patil Member
11. Dr. Ajay Sabane Member
12. Dr. Vijay More Member
13. Dr. Amit Chaudhari Member
14. Dr Manjula Hebbale Member
15. Dr. Varsha Pandit Member
16. Dr. Rajashree Jadhav Member
17. Dr. Sanket Kunte Member
18. Dr Shams Ul Nisa Member
19. Dr. Laxmi Lakade Member
20. Dr. Meena Patil Member
21. Dr. Gauri Bhoite Coordinator

Institutional Research Committee (Records and Documentation)

S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Gauri Bhoite Coordinator
2. Dr. Meena Patil Member
3. Mr. Shivdas Mali Member
4. Dr. Nimty raina Member

VI) Institutional Ethics Committee
S.No. Name of faculty  Designation
1. Dr. Sahana Hegde Chairperson
2. Dr. Shubhangi Wadgoankar Member Secretary
3. Adv. Sarita Dugane Legal expert
4. Dr. Jayshree Dawane Subject Expert (Pharmacology)
5. Mrs. Asavari Kulkarni (Joshi) Social Scientist
1. Dr. Usha Varghese Social Worker
2. Dr Supriya Bhalerao Subject Expert
3. Mrs. Vanita Patwardhan Lay Person
4. Dr. Gauri Vichare Subject Expert
5. Dr. Amit Mhapuskar Subject Expert
6. Dr. Vishakha Patil Subject Expert
7. Dr. N. Vasantha Subject Expert
8. Dr. Jyoti Mandlik Subject Expert
9. Dr. Surekha Chavan Subject Expert
10. Dr. Shandilya Ramanojam Subject Expert
11. Ad-hoc/ Invited Member/s as deemed necessary

Institutional Ethics Committee (Records and Documentation)

S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Shubhangi Wadgoankar Member Secretary
2. Mrs. Rajeeta Joseph Coordinator
3. Mrs. Sadhana Gawde Member
4. Mr. Gaurav Deshmane Member

VII) Patient Welfare Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Jyoti Mandlik Chairperson
2. Dr. Vikram Singh Coordinator
3. Dr. Pallavi Patil Member
4. Dr. Shweta Jajoo Member
5. Dr. Madhura Jadhav Documentation & Records

VIII) Teaching Programme Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Devandeep Singh Coordinator
3. Dr. N. Vasantha Member
4. Dr. Sameer Joshi Member
5. Dr. Prashant Rao Member
6. Ms. Rajeeta Joseph Member
7. Dr. Sarita Singh Member
8. Dr. Judy Koshy Member
9. Dr. Pallavi Patil Member
10. Dr. Rashmi Sane Member
11. Dr. Chetna Jagtap Member
12. Dr. Smita Patil Documentation & Records
13. Ms. Neelam Jadhav Clerk

IX) Parent Teacher Association
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr.Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Nimty Raina Coordinator- I BDS
3. Dr. Meena Patil Coordinator- II BDS
4. Dr. Mayur Chaudhary Coordinator- III BDS
5. Dr. Darshan Hiremutt Coordinator- Final Year BDS First Semester
6. Dr. Ajinkya Gharge Coordinator- Final Year BDS Second Semester
7. Dr. Surekha Chavan Coordinator- Interns
8. Dr Sanket Kunte Coordinator- MDS
9. Dr. Shilpa Chaudhary Documentation and Records

X) NSS Unit
S.No. Name of faculty Designation
1. Mr. Shivdas Mali Coordinator
2. Dr. Amol Kamble Member
3. Dr. Sneha Desai Member
4. Dr. Rakhee Modak Member
5. Dr. Darshana Munde Documentation & Records

XI)  Boys’ Hostel Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Abhijit Jadhav (OMR) Member
2. Dr. Harshavardhan Sawant Member

XII) Anti Ragging Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Shandilya Ramanojam Coordinator
3. Dr. Amod Patankar Member
4. Dr. Vikrant Sane Member
5. Dr. Sudhir Pawar Member

XIII) Anti Ragging Squad
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Sameer Joshi Coordinator
3. Dr. Rajshekhar Halli Member
4. Dr. Vikram Singh Member
5. Dr. Saurab Khandelwal Member

XIV) Discipline Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr Alok Patel Chairperson
2. Dr. Amol kamble Coordinator
3. Dr. Sneha desai Member

XV) Alumni Association
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr Alok Patel Chairperson
2. Dr Sanket Kunte Coordinator
3. Dr Preetam Shah Member

XVI) Self Appraisal Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr Alok Patel Chairperson
2. Dr Shweta Jajoo Coordinator
3. Dr Rahul Lodya Member
4. Dr Chetan Bhat Member
5. Dr Shweta Choudhary Member
6. Dr Smita Patil Member

XVII) Sports Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr Anupam Sharma Chairperson
2. Dr Aniket Jadhav Coordinator
3. Dr Ashwini  Gaikwad Member
4. Dr Varsha Pandit  Member
5. Dr Abhijit Jadhav  Member
6. Dr Ajinkya Gharge  Member

XVIII) Cultural Activities Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr Anupam Sharma Chairperson
2. Dr Mrunal Shinde Coordinator
3. Dr Jyoti Mandlik  Member
4. Dr Sarita Singh Member
5. Dr Manjiri Khare Member

XIX) Foreign Student Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amita Mali Chairperson
2. Dr.Pramod Waghmare Coordinator
3. Dr. Prakash Vhatkar Member

XX) Purchase and Stores Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amita Mali Chairperson
2. Dr. Amit  Chaudhari Coordinator
3. Dr. Priya Lele Member
4. Dr. Shilpa Chaudhary Member
5. Dr. Pallavi Patil Member
6. Dr. Yogesh Khadtare Member

XXI) Institutional Radiation Protection Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr Amit Mhapuskar Chairperson and Institutional Radiology Safety Officer (RSO)
2. Dr Darshan Hiremutt Coordinator, TLD In charge and Deputy RSO
3. Dr Santosh Jadhav Deputy RSO
4. Dr Vaishali Joshi Deputy RSO
5. Mr. Sanjay Kumbhar Senior Radiographer

XXII) Library Advisory Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Ajay Sabane Chairperson
2. Dr Abhijit Patil  Coordinator
3. Dr. Pankaj Kadam  Member
4. Dr. Harshavardhan Sawant  Member
5. Mr. Suresh Jadhav Librarian

XXIII) Student Welfare Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Veera Bhosale Chairperson
2. Dr. Gauri Vichare Coordinator
3. Dr. Anand Sabane Member
4. Dr. Devandeep Singh Member

XXIV) Information & Communication Technology (ICT) Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Veera Bhosale Chairperson
2. Dr. Vinit Swami Coordinator
3. Dr. Shailesh Deshmukh Member
4. Dr. Amol Patil Member
5. Dr. Madhura Jadhav Member
6. Dr. Siddharth Shinde Member

XXV) Website Updating / Branding  Committee
(Facebook / Instagram / E-mail / Whatsapp)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amit Mhapuskar Chairperson
2. Dr. Shams Ul Nisa Coordinator
3. Dr. Manjula Hebbale Member
4. Dr. Shameeka Thopte Member
5. Dr. Abhijit Jadhav Member
6. Dr. Rashmi Sane Member
7. Dr. Rakhee Modak Member

XXVI) Teacher Ward Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amol Jamkhande Chairperson
2. Dr. Sujata Pinge Coordinator
3. Dr. Saurabh Kakade Member
4. Dr. Rajani Komble Member
5. Dr. Judy Koshy Member

XXVII) Prevention of Sexual Harassment Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Revati Deshmukh Coordinator
3. Dr. Surekha Chavan  Member
4. Dr. Praveena Kulkarni  Member
5. Dr. Priya Deo Member

XXVIII) Continuing Dental Education Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Revati Deshmukh Chairperson
2. Dr. Swapna Patankar Coordinator
3. Dr. Venkatesh Kulkarni Member
4. Dr. Prashant Rao Member
5. Dr. Mayur Chowdhary Member

XXIX) Ladies Hostel Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Ajay Sabane Chairperson
2. Dr. Vasantha Coordinator
3. Dr. Rajashree Jadhav  Member
4. Dr. Arati Gachke  Member
5. Dr. Vasanti Swami  Member
6. Dr. Rupali Patil  Member
7. Dr. Darshana Munde Member

XXX) Dental Camps Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amol Jamkhande Chairperson
2. Dr. Rajani Komble Coordinator
3. Dr. Saurabh Kakade Member
4. Dr. Sujata Pinge Member
5. Dr. Judy Koshy Member

XXXI) PhD Review Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Revati Deshmukh Member
3. Dr. Amol Patil Member
4. Dr. Amit Mhapuskar Member
5. Dr. Rajshekhar Halli Member
6. Dr. Vishakha Patil Member
7. Dr. Sanket Kunte Member

XXXII) NIRF /SIROS /AISHE/ Outlook–Drshti/India Today etc.
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Ajay Sabane Coordinator
2. Dr. Venkatesh Kulkarni Member
3. Dr. Vishakha Patil Member
4. Dr. Shilpa Chaudhary Member
5. Dr. Shameeka Thopte Member
6. Dr. Rashmi Sane Member
7. Mr. Anil Kadam Member
8. Mr. Rahul Panbude Member
9. Mr. Sajid Pathan Member

XXXIII) Admission Counseling Committee (BDS and MDS)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Principal
2. Dr. Venkatesh Kulkarni Nodal Officer
3. Dr. Vinit Swami Member
4. Dr. Meena Patil Member
5. Dr. Darshan Hiremutt Member
6. Dr. Yogesh Khadtare Member
7. Dr. Sudhir Pawar Member
8. Dr. Sujata Pinge Member
9. Dr. Manjiri Khare Member
10. Dr. Rajani Komble Member
11. Dr. Mrunal Shinde Member
12. Mr. Gaurav Deshmane Member
13. Mr. Shivdas Mali Member
14. Mr. Anil Kadam Office Superintendent
15. Mr. Rahul Panbude Clerk
16. Mr. Pramod Shinde Clerk
17. Ms. Neelam Jadhav Clerk
18. Mr. Sujeet Pawar Clerk

XXXIV) Convocation Committee (Hospitality)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amod Patankar Coordinator
2. Dr. Sanket Kunte Member
3. Dr. Nimty Raina Member
4. Dr. Meenal Tepan Member
5. Dr. Arati Gachake Member
XXXV) Convocation Committee (Gown Distribution)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajashree Jadhav  Chairperson
2. Dr. Pramod Waghmare Coordinator
3. Dr. Prashant Rao Coordinator
4. Dr. Mayur Chowdhary Coordinator
5. Mrs. Rajeeta Joseph Incharge
6. Dr. Amit Chaudhari Incharge
7. Dr. Sarita Singh Incharge
8. Dr. Prakash Vhatkar Incharge
9. Dr. Vikrant Sane Member
10. Dr. Shilpa Chaudhary Member
11. Dr. Rajani Komble Member
12. Dr. Judy Koshy Member
13. Dr. Vasanthi Swami  Member
14. Dr. Madhura Jadhav Member
15. Dr. Rakhee Modak Member
16. Dr. Vaishali Joshi Member
17. Dr. Abhijit Jadhav (OMR) Member
18. Dr. Amol Kamble Member
19. Dr. Harshavardhan Sawant Member
20. Dr. Abhijit Jadhav (Cons) Member
21. Dr. Smita Patil Member
22. Dr. Saurab Khandelwal Member
23. Dr. Mrunal Shinde Member
24. Dr. Ajinkya Gharge  Member
25. Dr. Darshana Munde Member

XXXVI) Year Book Committee / Photo album / Events
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Swapna Patankar Member
3. Dr. Shameeka Thopte Member
4. Dr. Sneha Desai Member
5. Dr. Chetna Jagtap Member
6. Dr. Arati Gachake Member
7. Dr. Nimty Raina Member
8. Dr. Rupali Patil Member

XXXVII) PhD (Administration)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Varsha Pandit Coordinator
2. Dr. Seema Patil Member
3. Dr. Priya Deo Member

XXXVIII) Magazine Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Anand Sabane Coordinator
2. Dr. Namita Sharma Member
3. Dr. Jyoti Mandlik Member
4. Dr. Shandilya Ramanojam Member
5. Dr. Shweta Jajoo Member

XXXIX) Implantology Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Amod Patankar Member
2. Dr. Sudhir Pawar Member
3. Dr. Ajay Sabane Member
4. Dr. Abhijit Patil Member
5. Dr. Amit Chaudhari Member
6. Dr. Priya Lele Member

XL) Dental Council of India/UGC/NAAC/Documents and Statistics
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajshekhar Halli Coordinator
2. Dr Siddharth Shinde Member
3. Dr. Sudhir Pawar Member
4. Dr. Swapna Patankar Member
5. Mr Anandrao Mandave Senior Clerk
6. Mr Sajid Pathan Senior Clerk

XLI) Sterilization and Asepsis Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Sameer Joshi Coordinator
2. Dr. Santosh Jadhav Member
3. Dr. Vasanthi Swami  Member
4. Mrs.Sofiya Shaikh Nursing staff
5. Mrs.Kalpana Jadhav Nursing staff
6. Mrs.Pranali Gondane Nursing staff
7. Mrs. Nanda Sapkal Nursing staff
8. Mrs. Pranali Pawar Nursing staff
9. Mrs. Swati Sonawane Nursing staff
10. Mrs. Sujata Kale Nursing staff
11. Mrs. Shital Ingaole Nursing staff
12. Mrs. Komal Gaikwad Nursing staff
13. Mrs. Jayshree Sonawane Nursing staff
14. Mrs. Vimal Borade Nursing staff
15. Mrs. Ashwini Devalekar Nursing staff
16. Mrs. Swati Magade Nursing staff
17. Mrs. Mona Taware Nursing staff
18. Mrs. Archana Sawant Nursing staff
19. Mrs. Manisha Kabule Nursing staff

XLII) Computer & related accessories Maintenance Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Abhijit Patil  Coordinator
2. Dr. Anand Sabane Member
3. Dr. Rohan Shah Member
4. Dr. Santosh Jadhav Member
5. Mr. Vinayak Bhande Technical Support Officer

XLIII) Coordinators of University Examination related activities
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Shandilya Ramanojam Central Assessment Program
2. Dr. Vikrant Sane / Dr. Sudhir Pawar University Practical/Clinical Examinations
3. Dr. Pankaj Kadam / Dr. Yogesh Khadtare Hospitality and Accommodation
4. Dr. Veera Bhosale / Dr.Vishakha Patil University Theory Examinations

XLIV) Central Assessment Programme (CAP) Committee
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Director
2. Dr Shandilya Ramanojam Asst Director
3. Dr Sneha Desai Member
4. Dr Abhijit Jadhav (Cons) Member
5. Dr Rakhee Modak Member
6. Dr Vasanthi Swami Member
7. Dr Priya Deo Member
8. Dr Sujata Pinge Member
9. Dr Siddharth Shinde Member
10. Dr Manjiri Khare Member
11. Dr Priya Lele Member
12. Mr. Kiran Shinde Clerk
13. Mr. Pramod Shinde Clerk

XLV) Research Compilation Committee (Publications/Projects/Presentations/Honours and Awards etc)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Vishakha Patil Coordinator
2. Dr. Sneha Desai Member
3. Mr. Shivdas Mali Member
4. Mr. Anandrao Mandave Senior Clerk
5. Mr. Sajid Pathan Senior Clerk

XLVI) Internship Programme Committee
(Schedule, Extension Programme, Completion etc)
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Rajesh Kshirsagar Chairperson
2. Dr. Surekha Chavan Coordinator
3. Dr.Vikram Singh Member
4. Dr. Madhura Kad Member
5. Dr. Pankaj Kadam Member
6. Dr. Rohan Shah Member
7. Mr. Pramod Shinde Clerk

XLVII) Equipment Maintenance
S.No. Name of faculty Designation
1. Dr. Abhijit Patil  Coordinator
2. Dr. Rohan Shah Member
3. Dr. Seema Patil Member
4. Mr. Madhukar Mane  Maintenance Assistant
5. Mr. Kiran Zapate Chair Technician
6. Mr. Shamshuddin Mulani Lab attendant


Note: The Committees which require student representatives should be allocated by the respective Chairperson/Coordinator.



Dr. Rajesh Kshirsagar
Principal










© 2019 - Bharati Vidyapeeth, Pune. All rights reserved. Developed and maintained by Technology Department, Bharati Vidyapeeth.